Header

Özgeçmiş

 

Ceyhun GÜNEŞ

Ankara’da doğdu. Müziğe 9 yaşında Can Girginkoç’dan piyano dersleri alarak başladı.

TED Ankara Koleji’nde okuduğu sırada Soner Öztaşkın’la iki yıl klasik gitar çalıştı.

İlk flamenko gitar çalışmalarına 14 yaşında başladı.Çalışmalarına uzun süre tek başına devam ettikten sonra tanıştığı Murat İşbilen, Özkan Gör ve Suat Demirkıran’dan dersler aldı.

2003 yılında amatör ve profesyonel müzisyen ve dansçıların buluştuğu Flamenko Ankara Derneği’ni kurdu ve 6 yıl boyunca başkanlığını yaptı. Aynı yıl Duende isimli grubu kurdu ve bugüne kadar bu grupla yüzlerce performans sergiledi.

2004 yazından itibaren İspanya’da Gerardo Nuñez, Tomatito, Manolo Sanlucar, Antonio Rey, Paco Serrano, Jeronimo Maya, Jorge Pardo, Rafael Riqueni, Jose Antonio Rodriguez, Manolo Franco, Niño de Pura, Tino Van Der Sman, El Carbonero, El Entry gibi flamenko ustalarıyla çalışma fırsatı buldu.

2004 yılında İspanya’da Cordoba Gitar Festivalinde; 2014 yılında “Uluslar arası Gerardo Nuñez Gitar festivali”nde bir Flamenko gitar festivaline davet edilen ilk Türk gitarist olarak sahne aldı.

2009 yılında kendi bestelerinden oluşan Mavi Siyah isimli albümü yayınlandı.

2010 yılında Nesibe Aydın Eğitim Kurumları’nda gitar eğitmenliğine başladı (Halen devam etmektedir)

2011 yılında projelendirdiği ve İspanya Dans birincilerinden David Perez’in de yer aldığı “Endülüs’ten Anadolu’ya” projesi ile ulusal ve uluslar arası festivallerde yer aldı.

2016 yılında “20. Sanat Yılı” konserleri kapsamında perküsyonist Mert Baycan ile yıl boyunca 20’nin üzerinde konser verdi.

2017 yazında İtalya Molteno’da dünyaca ünlü keman sanatçımız Cihat Aşkın’la; Roma’da İtalyan gitarist Lucio Pozone ile iki konser gerçekleştirdi.

Doğan Canku, Cihat Aşkın, Burak Aydos, dansçı David Perez,, dansçı Cristina Benitez, Manuel Reina, Sonia Franco, Cris Candela, Laura Hermo, Ana Llanes, ; gitarist Jeronimo Maya, Gerardo Nuñez gibi önemli isimlerle sahne aldı.

Bu güne kadar solo performanslar,  farklı sanatçılarla verdiği konserler,  MaviSiyah, Duende ve Flamenko Ankara Derneği grupları  ile verdiği konser ve dinletilerle yüzlerce  sahne performansı gerçekleştirdi.

Aynı zamanda gitar eğitmeni olarak bu güne kadar çok sayıda öğrenci yetiştirdi.

Halen “Flamenko Ankara Derneği festival sanat direktörlüğü”nü sürdüren Ceyhun Güneş, albüm kayıtlarına, gitar eğitmenliğine ve konserlerine devam etmektedir.